Program Outplacementu dla pracowników Grupy Kapitałowej Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego S.A.
Umowa na realizację projektu została podpisana z Górnośląskim Zakładem Elektroenergetycznym S.A. z siedzibą w Gliwicach.
Okres realizacji projektu: 15.01. 2004 r. - 31.08. 2005 r.
Program był realizowany we współpracy z firmą IMC Kariera sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
Celem programu była zaplanowana i zorganizowana pomoc pracownikom odchodzącym z Grupy Kapitałowej GZE S.A., wspierająca poszukiwanie nowego zatrudnienia jak, również działania zmierzające do podwyższania ich kwalifikacji oraz podjęcia samozatrudnienia. Projekt skierowany był do pracowników odchodzących z Grupy Kapitałowej Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego oraz ich rodzin.
W programie uczestniczyło 137 osób.
Uczestnicy programu korzystali ze wsparcia psychologicznego, doradztwa zawodowego i biznesowego, szkoleń i kursów zawodowych oraz pośrednictwa pracy. Szczególnie dużym zainteresowaniem programu cieszyły się szkolenia i kursy zawodowe, dzięki którym beneficjenci nabyli nowe kwalifikacje i umiejętności.
W ramach programu Fundacja przeprowadziła następujące działania:
Badanie rynku pracy,
Promocja projektu,
Szkolenia motywacyjne i doradztwo zawodowe,
Szkolenia i kursy zawodowe,
Doradztwo biznesowe,
Pośrednictwo pracy,
Zorganizowanie seminarium podsumowującego realizację projektu.
Przyjętą w programie podstawą oceny efektywności programu był wymiar zatrudnienia i „zatrudnialności” beneficjentów. Pojęcie zatrudnienia obejmuje podjęcie pracy zarobkowej w formie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło oraz samozatrudnienia poprzez utworzenia własnej działalności gospodarczej. Zatrudnienie mierzone było ilością osób, które podjęły legalną pracę zarobkową. Wskaźnik ten liczony był jako stosunek liczby osób, które znalazły zatrudnienie i założyły własną działalność gospodarczą do ogólnej liczby osób objętych pośrednictwem pracy.
„Zatrudnialność” definiuje się jako zwiększenie szansy na podjęcie pracy zawodowej wynikającej ze wzrostu kompetencji, ukształtowania odpowiednich postaw oraz wzrostu mobilności. Mobilności rozumianej jako poszukiwanie pracy oraz gotowości do jej podjęcia, w tym także poza miejscem zamieszkania. Wzrost kompetencji beneficjenci uzyskali poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach i kursach zawodowych oraz zajęciach motywacyjnych. Beneficjenci zmienili swoje podejście do pracy – zmiana oczekiwań, co do formy wykonywania pracy i wynagrodzenia.
Wskaźnik „zatrudnialności” liczony był jako stosunek osób, które nabyły lub uzupełniły kwalifikacje zawodowe i przejawiają pełną gotowość do podjęcia pracy do ogólnej liczby beneficjentów.
Na zakończenie projektu wskaźniki kształtowały się na poziomie: 50% - wskaźnik zatrudnienia i 66% - wskaźnik „zatrudnialności”.
Doświadczenia zdobyte przy realizacji projektu i ocena jego efektywności dowodzą, iż outplacement jest dobrym narzędziem przeciwdziałania negatywnym skutkom koniecznej restrukturyzacji zatrudnienia w zakładzie pracy niezależnie od grupy zawodowej beneficjentów.
Dzięki wzajemnej i efektywnej współpracy z Górnośląskim Zakładem Elektroenergetycznym S.A., Firmą IMC Kariera oraz później wsparciu finansowemu z Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności w Warszawie projekt zakończył się sukcesem.
Istotne znaczenie przy realizacji projektu miała szeroka współpraca Związków Zawodowych Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego S.A., która istniała nie tylko w trakcie trwania, ale także w trakcie przygotowania projektu oraz duże zaangażowanie środowiska lokalnego m.in. powiatowych urzędów pracy, agencji doradztwa personalnego oraz agencji pracy.