Ułatwienia dostępu

logotypy

„Nowa forma – nowa szansa. Program aktywizacji zawodowej pielęgniarek i położnych” w ramach programu „Bezrobocie, co robić”.

Projekt finansowany był przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w Warszawie, koordynator ogólnopolski programu - Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach.
Okres realizacji programu: 2001 r. - 2002 r.
Projekt był projektem typu „outplacement” ze szczególnym uwzględnieniem aspektów psychologicznych.

Projekt skierowany był do pracujących w służbie zdrowia oraz poszukujących pracy pielęgniarek i położnych, z terenu gliwickiego powiatu ziemskiego i grodzkiego.

Zadaniem projektu było wypracowanie efektywnego modelu działań na rzecz rozwiązywania problemów bezrobocia na szczeblu lokalnym.

Główne cele projektu:
stworzenie płaszczyzny porozumienia na szczeblu lokalnym w celu stworzenia efektywnego modelu działań na rzecz rozwiązywania problemów bezrobocia na szczeblu lokalnym.
zaplanowana i zorganizowana pomoc zwalnianym pielęgniarkom
i położnym, wspierająca poszukiwanie nowego zatrudnienia jak, również działania zmierzające do podwyższenia kwalifikacji tej grupy zawodowej oraz samozatrudnienia.


Organizacja projektu:
organizacja spotkania lokalnych partnerów przy realizacji projektu – utworzenie lokalnego zespołu konsultacyjnego – rady projektu,
poinformowanie lokalnej społeczności o inicjatywie związanej z projektem,
uruchomienie bazy danych pracodawców,
uruchomienie działań pośrednictwa pracy,
uruchomienie punktu rejestracyjnego,
poinformowanie potencjalnych kandydatów oraz selekcja beneficjentów programu,
uruchomienie punktu konsultacyjno – doradczego dla zwalnianych pielęgniarek i położnych, prowadzenie działań aktywizujących związanych z poszukiwaniem pracy,
wsparcie psychologiczne dla beneficjentów programu – indywidualne i grupowe,
doradztwo biznesowe,
organizacja szkoleń podnoszących kwalifikacje beneficjentów projektu.

Do rady projektu zaproszono przedstawicieli:
Powiatowego Urzędu Pracy w Gliwicach,
Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych,
Samorządu lokalnego,
Śląskiej Regionalnej Kasy Chorych,
Środowiska lekarskiego.


Do punktu rejestracyjnego w trakcie naboru zgłosiło się około 400 pielęgniarek i położnych. Zgodnie z założeniami projektu, z tej grupy, została wyselekcjonowana 190-osobowa grupa beneficjentek, które aktywnie uczestniczyły w projekcie.

Narzędzia przyjęte w projekcie:
Wsparcie psychologiczne,
Działania aktywizujące prowadzone równolegle ze wsparciem psychologicznym,
Szkolenia – zostały przygotowane z uwzględnieniem potrzeb rynku pracy i miały na celu umożliwienie pielęgniarkom i położnym podniesienie swoich kwalifikacji, nabycie nowych umiejętności oraz znalezienie pracy,
Pośrednictwo pracy oraz ułatwienie kontaktów z pracodawcami,
Doradztwo zawodowe i biznesowe.



Efekty projektu:
W grupie 190 beneficjentek 25 osób podjęło pracę, 147 osób utrzymało miejsca pracy z nowym lub dodatkowym zakresem czynności, 18 osób nie podjęło pracy, ale były przygotowywane do pracy jako wolontariusze. Skuteczna aktywizacja pielęgniarek i położnych wpłynęła również na podjęcie przez 25 beneficjentek dodatkowej edukacji.

Trzeba zauważyć, iż bardzo istotnym efektem realizowanego projektu była szeroka współpraca środowiska lokalnego, która istniała nie tylko w trakcie przygotowania projektu, ale także podczas jego realizacji.
W trakcie realizacji projektu wypracowano efektywny model działań na rzecz rozwiązywania problemów bezrobocia na szczeblu lokalnym, który można nazwać „paktem lokalnym”.

Śląska Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości

44-100 Gliwice,

ul. Zwycięstwa 36

tel. (032) 230-48-79

e-mail: biuro@sfwp.gliwice.pl

Śląska Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości w Gliwicach jest organizacją pozarządową, która została zarejestrowana 9.09.1994 r. przez Sąd Rejonowy dla Miasta St. Warszawy.

Fundacja jest instytucją „non – profit”, której działalność nie jest nastawiona na zysk.

 

Więcej o Fundacji