Ułatwienia dostępu

logotypy

 

 

NABÓR WNIOSKÓW O PRZYZNANIE WSPARCIA FINANSOWEGO
 
Śląska Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości ogłasza nabór wniosków o przyznanie wsparcia finansowego dla Uczestników Projektu „Przedsiębiorczość zaczyna się po 40-stce”, realizowanego w ramach Działania 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

 

Termin naboru: 1 - 11 września 2009 r.

 

Planowane posiedzenie Komisji Oceny Wniosków: 15.09.2009 r.

 

Do pobrania:

- wytyczne do przyznawania wsparcia

- katalog wydatków

Realizacja wsparcia szkoleniowo – doradczego w ramach projektu

Przedsiębiorczość zaczyna się po 40-stce

 

W miesiącu marcu zakończono rekrutację do projektu, w efekcie której zakwalifikowanych zostało 30 osób. Od kwietnia rozpoczęliśmy realizację wsparcia szkoleniowo - doradczego, w ramach którego Uczestnicy Projektu wzięli udział w indywidualnym doradztwie wstępnym, w następstwie którego dla każdego z Uczestników Projektu opracowano Indywidualny Program (IP) uczestnictwa w projekcie.

Zgodnie z opracowanym IP Uczestnicy Projektu uczęszczali na szkolenie pn. Blok psychologiczny dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą, czyli o czym każdy przedsiębiorca wiedzieć powinien”.

W miesiącu maju rozpoczęło się szkolenie „Własna działalność gospodarcza”, którego zakończenie przewidziano na I połowę lipca.

Po zakończeniu wsparcia szkoleniowo - doradczego rozpocznie się drugi etap projektu, a mianowicie, nabór wniosków o wsparcie finansowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Do pobrania WZORY DOKUMENTÓW

 

O projekcie

 

Podstawą do rozwoju regionu jest kapitał ludzki.

W województwie śląskim - regionie dotkniętym procesami restrukturyzacji zatrudnienia ważną kwestią jest podnoszenie aktywności zawodowej oraz rozwój zdolności przystosowania się i przedsiębiorczości, dlatego projekt „Przedsiębiorczość zaczyna się po 40-stce” wspiera przedsiębiorczości poprzez samozatrudnienie. Projekt realizowany jest w ramach Działania 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia Priorytet VI, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Celem projektu jest rozwój przedsiębiorczości i podniesienie aktywności zawodowej osób po 45 roku życia poprzez wspieranie samozatrudnienia.

Cele szczegółowe:

- pobudzenie lokalnej przedsiębiorczości poprzez kształtowanie odpowiednich postaw,

- przełamanie barier psychologicznych oraz wyposażenie uczestników w wiedzę niezbędną do prowadzenia własnej działalności gospodarczej

- stworzenie warunków do podejmowania samozatrudnienia poprzez udzielanie wsparcia finansowego i pomostowego.

 

Uczestnicy Projektu:

Projekt kierowany jest do 30 osób fizycznych, powyżej 45 roku życia, zamieszkałych na terenie województwa śląskiego, które zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą ( z wyłączeniem osób, które na rok przed przystąpieniem do projektu prowadziły działalność gospodarczą).

 

Realizowane działania:

Projekt stanowi zintegrowaną formę działań dla uczestników projektu poprzez doradztwo indywidualne, szkolenia, wsparcie finansowe i pomostowe oraz ciągły monitoring prowadzonej działalności gospodarczej. Projekt realizowany jest w 2 etapach:

ETAP I

Realizacja wsparcia doradczo-szkoleniowego (prowadzącego do otwarcia działalności gospodarczej)

    1. Indywidualne doradztwo wstępne – diagnoza potrzeb szkoleniowych i doradczych, określenie Indywidualnego Programu (IP) dla każdego uczestnika projektu.

2)Blok psychologiczny dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą, czyli o czym każdy przedsiębiorca wiedzieć powinien”– 25 h

Zakres tematyczny:

1 dzień - Zarządzanie sobą czyli sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem…..

2 dzień - Komunikacja interpersonalna w kontakcie z klientem

3 dzień – Elementy rozmowy handlowej

4 dzień - Sztuka negocjacji jako klucz do sukcesu firmy

5 dzień - Trudni klienci. Stres w sytuacji zawodowej

    1. Szkolenie „Własna działalność gospodarcza” –150 h

Zakres tematyczny:

1. Podstawy prawne prowadzenia działalności gospodarczej

2. Prawo pracy

3. Zarządzanie i marketing

4. Analiza finansowa

5. Podatki w firmie

6. Redagowanie biznesplanu przy użyciu komputera

8. Programy komputerowe – przydatne do prowadzenia dział. gospodarczej – Płatnik, Symfonia, Internet - jako źródło informacji

3) Indywidualne doradztwo biznesowe ( zakres tematyczny w zależności od potrzeb uczestników )

4) Indywidualne wsparcie doradcze – konsultacje z doradcą zawodowym dot. postępu w realizacji IP

Pomoc przewidziana w ramach tego etapu realizowana jest na podstawie podpisanej z Beneficjentem Umowy o udzielenie usług doradczo-szkoleniowych (przed założeniem działalności gospodarczej).

ETAP II

Przyznanie wsparcia finansowego na rozwój przedsiębiorczości dla wybranych uczestników projektu a także przyznanie wsparcia pomostowego

Wsparcie udzielane będzie odbiorcom pomocy, którzy na skutek korzystania ze wsparcia szkoleniowego oraz doradczego (o charakterze podstawowym) w ramach I ETAPU projektu, rozpoczęli działalność gospodarczą. Wsparcie udzielone w ramach tej części projektu ma służyć wspomaganiu w początkowym okresie prowadzenia działalności gospodarczej.

1) Wsparcie finansowe na rozwój przedsiębiorczości - na rozwój przedsiębiorczości polega na udzieleniu uczestnikowi projektu wsparcia kapitałowego ułatwiającego sfinansowanie pierwszych wydatków umożliwiających funkcjonowanie nowopowstałego podmiotu (np. zakup drobnego sprzętu, mebli itp.), do wysokości 40 000 PLN na osobę (lub 20 000 PLN na osobę w przypadku spółdzielni lub spółdzielni socjalnej).

Środki finansowe przyznawane są na podstawie Wniosku o przyznanie wsparcia finansowego złożonego przez uczestnika projektu.

W ramach projektu wsparcie finansowe otrzyma min. 12 osób.

2) Specjalistyczne wsparcie doradcze i wsparcie pomostowe:

a) wsparcie doradcze w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej stanowiące pomoc w efektywnym wykorzystaniu wsparcia finansowego na rozwój przedsiębiorczości oraz finansowego wsparcia pomostowego (max 8 h/ osobę). Wsparcie doradcze (specjalistyczne) udzielane jest na podstawie Umowy o udzielenie usług doradczo-szkoleniowych (po założeniu działalności gospodarczej) zawartej między beneficjentem pomocy a Beneficjentem, określającego formę i wartość pomocy, którą będzie objęty beneficjent pomocy maksymalnie do 12 miesięcy od dnia zarejestrowania działalności gospodarczej.

b) wsparcie pomostowe udzielane jest do 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Na wsparcie pomostowe składa się pomoc finansowa wypłacana miesięcznie w kwocie nie większej niż równowartość 1126,00 zł. (kwota założona w budżecie projektu). Ułatwić ma ono utrzymanie płynności finansowej nowopowstałemu przedsiębiorstwu w pierwszym okresie prowadzenia działalności gospodarczej.

Ze wsparcia doradczego i pomostowego będzie mogło skorzystać 12 osób.

3) Przedłużone wsparcie pomostowe - wsparcie pomostowe udzielane po zakończeniu podstawowego wsparcia pomostowego w okresie do 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej, obejmujące finansowe wsparcie pomostowe wypłacane miesięcznie w kwocie nie większej niż równowartość 1126,00 zł.

Finansowe wsparcie pomostowe jest bezzwrotną pomocą kapitałową wspomagającą „przetrwanie” beneficjenta pomocy do momentu uzyskania przez niego płynności finansowej.

Do pobrania REGULAMIN REKRUTACJI

 

Z przedłużonego wsparcia pomostowego będzie mogło skorzystać 6 osób.

Pomoc udzielana uczestnikom projektu od momentu zarejestrowania przez nich działalności gospodarczej stanowi pomoc publiczną i jest udzielana zgodnie z zasadą de minimis.

 

KAPITAŁ LUDZKI

 

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Śląska Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości

44-100 Gliwice,

ul. Zwycięstwa 36

tel. (032) 230-48-79

e-mail: biuro@sfwp.gliwice.pl

Śląska Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości w Gliwicach jest organizacją pozarządową, która została zarejestrowana 9.09.1994 r. przez Sąd Rejonowy dla Miasta St. Warszawy.

Fundacja jest instytucją „non – profit”, której działalność nie jest nastawiona na zysk.

 

Więcej o Fundacji